Kam na výlet
Malorka, to nie sú len nádherné pieskové pláže, zábava, či vynikajúca lokálna gastronómia. Vďaka svojmu podnebiu a viac ako 300 slnečným dňom v roku láka milióny turistov ročne. Ak sa na Malorku vyberiete mimo letnej sezóny, navštíviť môžete nespočetné množstvo zaujímavých miest, pamiatok a prírodných krás. Príjemné, nie príliš horúce počasie v jarných a jesenných mesiacoch priam láka na potulky po vnútrozemí.
Na výlet sa samozrejme môžete vybrať aj v lete, dávajte si však pozor na pobyt na slnku! Nezabúdajte na pitný režim a pokrývku hlavy.
A kam na výlet?
Jedným z najkrajších miest na ostrove v ktoromkoľvek ročnom období je Cap de Formentor (mys Formentor). Nachádza sa v najsevernejšom cípe ostrova, kde sa stretáva Serra Tramuntana so Stredozemným morom, necelých 20 km od mestečka Puerto de Pollença.
Charakteristický je svojim majákom, ktorý môžete vidieť dokonca zo vzduchu pri prílete na Malorku. Ak sa k nemu chcete dostať autom, je potrebné si privstať. Odmenou vám bude nádherný východ slnka. Nezabudnite si tiež pribaliť plavky pretože po ceste budete míňať pláž ukrytú v tieni borovíc, Platja de Formentor. Okrem auta máte možnosť sa sem dopraviť loďou, ktorá pravidelne odchádza z Puerto Pollença.
Ak sa vydáte smerom na západ, kopírujúc pohorie Serra de Tramuntana, zastavte sa v meste Sóller. Z hlavného mesta Palma de Mallorca vzdialeného 24 km, využite možnosť cestovať historickým vlakom, ktorý pôvodne slúžil na prepravu ovocia z údolia Sólleru do hlavného mesta. Samotná cesta trvá približne hodinu, určite sa však nudiť nebudete. Vlak prechádza viaduktmi, mostami a trinástimi tunelmi.
V centre mesta sa nachádza vzácna galéria C´an Prunera, v ktorej máte jedinečnú možnosť obdivovať diela domácich a zahraničných umelcov veľkých mien ako Picasso, Miró, Matisse, Magritte a ďalší. V objekte sa tiež počas roka konajú rôzne výstavy. Záhrady zas slúžia na koncerty a iné kultúrne podujatia.
Ak máte Sóller preskúmaný, nasadnite na historickú električku do Port de Sóller, uzatvoreného zálivu s prístavom a jednou z mála pieskových pláží v okolí. Vlak aj električka premávajú počas celého roka s výnimkou januára )zakúpiť si môžete aj zvýhodnené kombinované lístky na vlak a električku).
Hory obklopujúce Sóller sú ideálne na jarné a jesenné výlety. S okolitými dedinkami je poprepájaný starými horskými cestičkami. Väčšina týchto ciest je súčasťou trasy Ruta de Pedra en sec, značenou ako GR221.
Ďalšou zastávkou smerom do Palmy je všetkým milovníkom Malorky dobre známa Valldemossa vyhlásená v roku 2011 za svetové dedičstvo UNESCO. Svojimi kamennými domami v úzkych uličkách a obklopená olivovníkmi, či mandľovníkmi zaujme každého návštevníka. Uchvátila aj mnohé slávne osobnosti ako Frédéric Chopin, George Sand a Michael Douglas.
Samotná prechádzka mestečkom je zážitkom, ktorý ešte umocní návšteva kláštora La Cartuja. Pôvodne kráľovské sídlo bolo domovom kartuziánskych mníchov až do začiatku 19. storočia. Ubytovaný v ňom v rokoch 1838 – 39 bol aj spomínaný F. Chopin so svojou francúzskou manželkou George Sand. Neobíďte ani historickú lekáreň zo 17. storočia a kostol Sv. Bartolomeja z r. 1236 so zvonicou, kde sa koná jedna z najstarších procesií na ostrove. Som presvedčená, že vo Valldemosse strávite nádherný deň a odchádzať budete nabití energiou, ktorú toto miesto vyžaruje.
Mestečko Deiá a blízky Son Marroig sú pre mňa čarovným miestom s absolútne privilegovanou polohou a nádherným výhľadom na more. V interiéri bývalého panstva sa nachádza múzeum venované arcivojvodovi Ľudovítovi Salvatorovi z Rakúska, ktorý panstvo získal v roku 1870. Na Foradada, vyhliadka v tesnej blízkosti panstva ponúka nádherné západy slnka.
Ak v tejto časti ostrova zájdete trochu viac do vnútrozemia, nájdete miesto, ktoré by ste možno na Malorke ani nehľadali. Krásne zelené záhrady Jardines de Alfabia. Sú jedným z mnohých príkladov arabského architektonického a krajinného umenia. Nudiť sa tu nebudú ani menšie deti, ktoré sa zabavia pod pergolami pokým dospelí budú obdivovať záhrady v anglickom štýle a rôzne druhy vzácnych cudzokrajných aj lokálnych rastlín.
Keď zostaneme vo vnútrozemí, potom vám odporúčam návštevu ďalšieho skvostu, kláštora v Lluc. Určite sa pripravte na celodenný výlet. Kláštor „Nuestra Señora de Lluc“ je najsvätejším miestom na ostrove obklopené nádhernou prírodou, ktoré bolo cieľom pútnikov už v 13. storočí. Pri troche šťastia ráno stihnete aj spevy chóru. Navštíviť môžete miestnu baziliku, v ktorej nájdete drevenú sochu čiernej Madonny, za zmienku tiež stojí galéria bývalého hospicu Es Porxets a pútnická trasa nazývaná ‘El Cami dels Misteris del Rosari’.
V botanickej záhrade môžete obdivovať viac ako 200 druhov autochtónnych rastlín. V objekte nájdete niekoľko reštaurácií, kaviareň, pekáreň, lekáreň aj obchodík so suvenírmi. Vďaka nadmorskej výške 525 metrov nad morom vám niektoré výhľady naozaj vyrazia dych. Lluc vás očarí svojou prírodou a pokojom, ktorý vyžaruje. Na svoje si tu prídu aj športovci. Predovšetkým lezci, ktorí ocenia výborné podmienky, trasy začínajúce práve tu a niekoľko zastávok vyššie spomínanej trasy GR221. Jednou z najkrajších trás je určite trasa vedúca cez kaňon Torrent de Pareis do zálivu Sa Calobra. Som presvedčená, že ten, kto niektoré z týchto miest Malorky navštívi sa aspoň raz vráti, aby takýchto miest spoznal viac.
Ak sa vyberieme od Cap de Formentor smerom na východ, zastaviť musíme v meste Pollença. Nadchne milovníkov umenia a kultúry vďaka množstvu múzeí a galérií. Poznávacím znamením mesta je rímsky most, ktorý sa dodnes používa a svedčí o rímskom vplyve na ostrove.
Blízka kaplnka v Calvari, ktorá kedysi patrila Rádu templárov zas prekvapí nádherným výhľadom na okolitú prírodu. Nech vás neodradí 365 schodov, ktoré ku kaplnke vedú. Vyviesť sa k nej môžete aj autom. Práve tu sa na Veľký piatok odohráva scéna utrpenia Krista na kríži.
Prechádzajúc po pobreží od Alcúdie cez Muro a Colonia de San Pere, ktoré je lemované nádhernými plážami a úchvatnými zálivmi sa dostaneme do turistami vyhľadávaného mestečka Artá.
Artá je jedným z miest, ktoré dokázalo skombinovať tradície, prispôsobiť sa modernej dobe, zakomponovať aj turistický ruch a pritom nestratiť svoju autenticitu. Samotná prechádzka centrom mesta vás nabije pozitívnou energiou. Každý utorok sa môžete tešiť na tradičné trhy s lokálnymi produktmi, veľmi populárne medzi zahraničnými návštevníkmi. Najznámejším miestom, ktoré by ste v Artá nemali obísť je La Almudaina viditeľná už z diaľky a často navštevovaná kaplnka Sant Salvador nachádzajúca sa v jej útrobách. Aby ste sa k nej dostali, musíte vyjsť 180 schodov vedúcich od kostola. Odmenou vám však budú rozprávkové výhľady do okolia.
Artá je tiež miestom, kde začína trasa GR-222 spájajúca Llevant s pohorím Serra de Tramuntana.
Len 8 kilometrov od Artá sa nachádza ďalšie z tradičných malorských miest, Capdepera. Pre mňa má osobitné čaro. Je jedným z mála miest, kde sa ešte ručne pletú typické košíky a iné predmety z palmových listov „llata“ a kde môžete pozorovať seniorov sediacich na lavičkách v chládku námestia. Odtiaľ je to len kúsok na hrad, ktorý sa nad Capdeperou týči.
Sú to vlastne ruiny hradu zo 14. storočia, po ktorých sa môžete voľne prechádzať každý deň v čase od 10.00 hodiny počas celej sezóny. Deti sa tu razom zmenia na rytierov a hradné dámy a vy zatiaľ môžete pozorovať okolie. Ak budete mať šťastie na dobré počasie, dovidíte až na Menorku. Ak sa na Malorku vyberiete v druhej polovici mája, určite sa stanete súčasťou stredovekých slávností, ktoré sa na hrade a pod hradbami konajú počas celého víkendu. Fasády domov sú vyzdobené erbami, predávajúci vás obslúžia v typických drevených stánkoch oblečení v dobových kostýmoch. A pozor, ani po zotmení sa nepoužíva elektrina, svieti sa svetlom z lámp a sviec.
V lete žije Capdepera a neďaleká Cala Ratjada miestnymi slávnosťami, ktoré si určite nenechajte ujsť.
Možno ste už počas potuliek po Malorke navštívili jaskynný systém Cuevas del Drach. Ak nie, mali by ste tak urobiť, odnesiete si jeden z najsilnejších zážitkov. Samotný literárny velikán Jules Verne ich opísal v knihe Clovis Dardentor a považoval ich za najkrajšie na svete. Celý systém tvoria štyri jaskyne plné stalaktitov a stalagmitov, klesajúce do hĺbky 25 metrov, ktoré sú prepojené s panenskou zátokou Cala Murta. Extra zážitkom z tejto návštevy je jednoznačne koncert priamo na lodi na jazere Martel, ktoré je najväčším európskym podzemným jazerom. Predstavte si zvuk huslí, violončela, harmónia v podzemí…
Ste fanúšikom tenisu? Potom určite poznáte ikonického rodáka z Manacoru, Rafaela Nadala. Okrem toho, že ho pri troche šťastia môžete stretnúť na golfovom ihrisku, môžete si prezrieť aj múzeum Sport Xperience by Rafa Nadal v jeho rodnom Manacore. Nie je typickým múzeom, ale interaktívnym centrom pre milovníkov športu, kde návštevníci môžu zažiť skutočné turnajové emócie. Tešiť sa tiež môžete na rôzne projekcie, osobné predmety najslávnejších športovcov a zbierku trofejí samotného Rafu Nadala.
Neďaleko od Manacoru by ste nemali vynechať návštevu svätyne San Salvador, ktorá sa týči 500 metrov nad morom. Súčasťou miesta je kostol, malá kaplnka a impozantný kríž z roku 1957. Výhľad z tohto miesta je jedným z najkrajších na ostrove.
Ak vás to viac ako do mesta ťahá do prírody, vyberte sa na juh do chránenej prírodnej rezervácie Parque Natural Mondragó. Počas celého roka tu môžete obdivovať okolie, relaxovať v tieni voňavých pínií a využívať čas na dlhé prechádzky. Pomyselnou čerešničkou na torte sú úchvatné pláže Cala Mondragó a Cala S´Amarador.
Ak celodenné plážovanie nie je nič pre vás, neobíďte kaktusový raj Botanicactus, jednu z najväčších botanických záhrad na svete. Na ploche 150 000 m2 nájdete viac ako 1 600 druhov kaktusov a sukulentov. Viete si také množstvo vôbec predstaviť?
Myslím, že každý návštevník Malorky by si mal rezervovať aspoň jeden deň na návštevu hlavného mesta Palma de Mallorca. Palma je najväčším mestom na ostrove, ktoré očarí bohatou architektúrou a históriou. Prechádzky uličkami starého mesta, posedenie v niektorej z kaviarničiek, nekonečné prechádzky po promenáde popri mori, aj to ponúka hlavné mesto. Ak vás zaujíma história, prejdite sa historickým centrom Palmy. Práve tu sa nachádza najväčšia časť arabských, gotických, barokových, modernistických a súčasných pamiatok a budov. Najznámejšími a najvyhľadávanejšími miestami sú jednoznačne katedrála La Seu, priľahlý kráľovský palác Almudaina a hrad Bellver.
Dominantou a symbolom mesta je gotická katedrála Santa María alebo ľudovo La Seu, viditeľná z ktoréhokoľvek miesta v zálive. Traduje sa, že jej výstavbu prisľúbil kráľ Jakub I., ak prežije bitku o pôvodne arabskú Malorku. Samotná katedrála stojí na základoch arabskej mešity a na jej výstavbu bol použitý kameň práve z tejto mešity. Najznámejším architektom, ktorý riadil obnovu katedrály, vďaka ktorej získala súčasnú podobu, bol Antoni Gaudí. Najstaršou časťou katedrály je kaplnka Najsvätejšej trojice Capella de la Trinitat, kde sú pochovaní aj panovníci Jakub II. a Jakub III. Malorský. Katedrála je naozajstným architektonickým skvostom aj vďaka hre svetla v interiéri na veľkom rozetovom okne.
V blízkosti katedrály sa nachádza palác La Almudaina, rímska stavba, ktorá slúžila arabským vezírom a počas niekoľkých nasledujúcich storočí aj ako sídlo malorských kráľov.
Smerom na sever začína známa pešia zóna Passeig des Born, kde hlavne po večeroch vládne čulý ruch a futbaloví fanúšikovia oslavujú víťazstvá svojich obľúbených klubov. Nájdete tu tiež pôvodný meštiansky palác Casal Solleric, ktorý sa časom pretransformoval na výstavisko a turisticko-informačnú kanceláriu.
Nech vás neprekvapí, že aj Palma má svoju La Ramblu rovnako ako Barcelona a tiež je miestom, kde si prídu na svoje milovníci módy.
Palma má svoje typické námestie Plaza Mayor, kde sa zbiehajú hlavné obchodné a pešie ulice historického centra – Sant Miquel, Jaime II a Sindicat. Je doslova nabité kaviarničkami, reštauráciami a obchodíkmi so suvenírmi.
Nadšenci umenia by si mali naplánovať aj návštevu múzea Museo de la Fundació Joan March na ulici Sant Joan s dielami od najznámejších umelcov 20. storočia ako Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí, Antoni Tápies a ďalší.
Zaujímavým miestom je aj „múzeum španielskeho ľudu“ Museo de Pueblo Español nachádzajúce sa na otvorenom priestranstve, kde nájdete reprodukcie najznámejších španielskych miest.
Hrad Bellver sa síce nenachádza priamo v centre mesta, ale menšiu zachádzku nebudete ľutovať. Túto gotickú stavbu dal postaviť v rokoch 1300 – 1311 malorský kráľ Jakub II. Palác a pevnosť boli postavené vo výške 114 metrov nad morom a obkolesuje ho les, ktorý domáci radi využívajú na oddych a nazývajú ho tiež pľúcami mesta. Palác tvoria štyri veže orientované na každú svetovú stranu. Zaujímavý je svojim kruhovým pôdorysom a tým, že v minulosti slúžil ako väznica.
Tipov na výlety je omnoho viac, je však nemožné ich všetky spísať. Ak by ste sa chceli o ostrove dozvedieť viac, napíšte mi na info@mallorcareality.com. Tiež budem vďačná za vaše tipy a obľúbené miesta na ostrove.