Obnoviť heslo

Vaše výsledky vyhľadávania
20 apríla, 2015

Pláže

Malorka vďaka svojmu podnebiu láka turistov počas celého roka. Cyklisti, golfisti aj milovníci pešej turistiky obľubujú predovšetkým skorú jar a jeseň, tí, ktorí si potrebujú oddýchnuť a doplniť zásoby vitamínu D zas uprednostňujú letné mesiace. A leto, to sú predovšetkým pláže a nádherné tyrkysové more.

Pre zaujímavosť – na Malorke nájdete 262 pláží s celkovou dĺžkou 50 km. Krásne dlhé piesočné pláže, malé zálivy aj čarovné málo navštevované zákutia, výber je naozaj veľký a záleží len od vás, či uprednostníte známe strediská plné zábavy pre deti aj dospelých, tiché prírodné pláže obkolesené píniovými lesíkmi alebo skalnaté útesy, ktoré sú vhodné pre milovníkov šnorchlovania a potápania. Ktorúkoľvek z nich však navštívite, ľutovať nebudete. Nie nadarmo sa Malorke hovorí aj európsky Karibik.

Povedať, ktoré pláže sú najkrajšie je veľmi ťažké, možno sa však inšpirujete tými, ktoré mám rada ja a na ktoré sa vždy rada vraciam.

Cala Agulla

Cala Agulla je pláž nachádzajúca sa na severovýchodnom pobreží ostrova, približne 80 km od Palmy. Okrem mora vonia borovicami a píniami, ktoré v horúcich dňoch poskytujú útočisko pred páliacim slnkom. Domáci si takmer každú nedeľu pripravia bohaté nedeľné menu a deň strávia v tieni lesa. Je ideálnou plážou pre deti s rodinami pretože vstup do vody je pozvoľný a deti sa tak môžu bezpečne hrať na brehu a pozorovať v priezračnej vode plávajúce rybičky. Mnohí ju považujú za najkrajšiu pláž na ostrove a aj preto treba v lete počítať s väčším množstvom ľudí. Pláž ponúka lehátka a slnečníky, k dispozícii sú plážové bary a vynikajúca reštaurácia, v blízkosti je verejné parkovisko (spoplatnené), na ktorom zaručene vždy nájdete miesto.

Ak vám ruch veľkých pláží príliš nevyhovuje, vyberte sa do malej zátoky Cala Moltó, ktorá je ukrytá len kúsok od pláže Cala Agulla. Tu zistíte koľko odtieňov modrej a tyrkysovej môže mať more. Pozor, nech vás neprekvapí pohľad na nudistov.

Cala Mesquida

Ak nepatríte k tým, čo vydržia celý deň ležať nehybne na slnku a radi objavujete, potom určite každému odporúčam naplánovať si menší výlet na pláž Cala Mesquida. Auto kľudne odparkujte na parkovisku pri pláži Cala Agulla a popri pobreží sa vyberte vyznačenou trasou pomedzi duny trasou dlhou 4 km. Výlet určite zvládnu aj menšie deti. Odmenou vám bude striedavo tieň a vôňa píniového lesa a nádherné výhľady do ďaleka. Cala Mesquida je jednou z najkrajších pláží na ostrove a ohúri vás aj svojim okolím. Okrem tradičných dovolenkárov ju vďaka priaznivému vetru vyhľadávajú aj surferi. Ak máte radi netradičné výlety a exkurzie, pešiu prechádzku vymeňte za jazdu na koni.   

Ak vás zvedavosť poháňa stále vpred, potom za skalným masívom objavíte menšiu pláž Cala Torta, ktorú vyhľadávajú predovšetkým domáci. Neponúka síce žiadne vybavenie, ale vládne tu relatívny kľud aj počas letnej sezóny. Či je to Cala Moltó, Cala Mesquida alebo Cala Torta, do batoha si nezabudnite pribaliť šnorchel, nebudete to ľutovať.

Son Serra de Marina

Srdcovou záležitosťou každého vyznavača surfingu, windsurfingu alebo kite-surfingu je jednoznačne pláž v Son Serra de Marina, mestečku v blízkosti Alcúdie na severovýchode ostrova. Nádherné pobrežie stvorené na dlhé prechádzky v lete aj v zime, pieskové duny v pozadí a menšia návštevnosť turistov z nej robia ideálne miesto pre tých, ktorí vyhľadávajú kľud a nechýba im vybavenosť tzv. mestských pláží. Aj tu však nájdete reštauráciu s výborným jedlom a výhľadom na more. Časť pláže je tiež vyčlenená nudistom. 

Ak by sme pokračovali ďalej smerom na sever, pobrežie je tu lemované plážami, ktoré sú vhodné pre rodiny s malými deťmi vďaka dlhým tiahlym plážam s jemným žltým pieskom. Platja de Muro je vyhľadávaným miestom vďaka kvalitným 4 a 5-hviezdičkovým hotelom, beach clubom a reštauráciám. Ak plánujete rodinnú dovolenku, potom najdlhší záliv na ostrove Bahía de Alcúdia, ktorý spája Can Picafort a Port ďAlcúdia je svojou vybavenosťou, či už z hľadiska gastronómie, zábavy alebo ponuky atrakcií vynikajúcou voľbou. Čoraz viac slovenských a českých dovolenkárov vyhľadáva svoje ubytovanie práve v tejto časti ostrova.

Čerešničkou na torte tejto oblasti je určite Playa de Formentor. Priznám sa, že ja osobne som túto pláž cielene nenavštevovala, ak sa však vyberiete na výlet na Cap de Formentor – mys s majákom a výhľadom na otvorené more, ktorý vás zaručene očarí, plavky si určite pribaľte. Pláž je síce úzka, ale veľmi obľúbená a vyhľadávaná. Ak sa pre výlet na toto miesto rozhodnete, samotná cesta úzkymi serpentínami a nádhernou scenériou bude pre vás zážitkom. Na pláž sa môžete vybrať aj loďou z Port de Pollença.

Cala Millor

Obdobná a našimi dovolenkármi pomerne často vyhľadávaná pláž sa nachádza v mestečku Cala Millor. Poľahky vás po promenáde privedie až do priľahlého rybárskeho mestečka Cala Bona. Cala Millor je veľmi obľúbeným miestom vďaka takmer 2 km dlhej pieskovej pláži s tyrkysovým morom, kde po celej dĺžke nájdete niekoľko vstupov, sprchy, rampy pre kočíky a invalidné vozíky. Celú pláž kopíruje promenáda. Výhodou je tiež vybudovaná trasa pre bicykle, korčule, či kolobežky takže na svoje si prídu aj športovci. Na promenáde tiež nájdete množstvo reštaurácií, obchodíkov, požičovne áut, bicyklov a tiež turistickú kanceláriu, v ktorej vám ochotne poradia a pomôžu s výberom výletov do okolia. Môj osobný typ je výborná domáca zmrzlina v jednej z tamojších zmrzlinární. Cala Millor je ideálnym miestom pre rodinné dovolenky aj vďaka veľkému detskému parku s atrakciami (motokáry, nafukovacie hrady, trampolíny,…), vodným atrakciám na pláži a blízkosti nákupných centier.

Caló d´es Moro

Táto pláž v blízkosti mesta Santanyi na juhovýchode ostrova je až gýčovo krásna. Obklopená vysokými útesmi láka množstvo turistov aj napriek ťažšiemu prístupu. Pláž je malá, preto sa oplatí privstať si a určite využiť radšej stred týždňa ako víkend keď je naozaj problém nájsť si miesto. Aj sem si určite pribaľte všetko potrebné na šnorchlovanie, budete mať zážitok.

Cala Santanyí/Cala Mondragó

Pláž som objavila až niekoľko rokov po mojom presťahovaní sa na Malorku. V zime. O to väčší bol môj úžas a chuť vrátiť sa aj v lete. Je to nádherné miesto nielen kvôli pláži. Pláže Cala Mondragó a Cala S´Amarador sa nachádzajú v chránenej prírodnej rezervácii s rovnakým názvom Parque Natural Mondragó kde počas celého roka môžete obdivovať krásne okolie, relaxovať v tieni voňavých pínií a využívať čas na dlhé prechádzky. A ak máte chuť na ničnerobenie, potom si dajte dobrú kávu alebo chladené pivo v plážovom bare, zavrite na chvíľu oči a nasávajte vôňu mora.

Es Trenc

Priznám sa, že mňa viac ako veľké pláže vybavené barmi, ponúkajúce vodné atrakcie, lákajú prírodné pláže a malé zátoky. A preto nemôžem vynechať asi najznámejšiu a najdlhšiu pláž Es Trenc. Je dlhá 3,5 kilometra a široká približne 60 metrov. V malých plážových baroch si môžete kúpiť niečo na osvieženie. Aj napriek tomu, že k dispozícii nie sú WC a sprchy, v letnej sezóne je veľmi navštevovaná. Ak plánujete túto pláž podobnú karibským plážam s jemným pieskom navštíviť, určite odporúčam vybrať si niektorý deň v týždni. Môj tajný tip je však navštíviť pláž Es Carbó, ktorá je veľmi podobná, ale určite kľudnejšia.

Presúvajúc sa opačnou stranou znovu na sever určite stoja za návštevu pláže Camp de Mar a pekná piesková pláž v Santa Ponsa.

Sever ostrova je skvostom samým o sebe. Pohorie Serra Tramuntana lemuje celé pobrežie a ukrýva naozaj nádherné miesta. Prístup na tieto pláže je o niečo zložitejší a poniektorých určite potrápia serpentíny, ale môžete mi veriť, že odmenou vám budú úžasné miesta. Počínajúc plážou v Sant Elm, prechádzajúc dedinkami Valldemossa, Deiá, až po nádhernú pláž Sa Calobra, ktorá bude pre vás nezabudnuteľným zážitkom. Neodporúčam však pláž navštevovať s malými deťmi, či už kvôli prístupu cez dlhý tunel vytesaný v skale alebo strmému prístupu do mora. Nie je to typická pláž na aké sú bežne dovolenkári zvyknutí, nie je dokonca ani piesková, ale pokrytá drobnými kamienkami, čoho výsledkom je dokonale číra voda, a teda výborné podmienky na potápanie a šnorchlovanie. Útesy po oboch stranách len dotvárajú mágiu tohto miesta.

Ktorá pláž na Malorke učarovala vám? Označte nás vo vašich príspevkoch na Instagrame a na Facebooku hashtagom #mallorcareality a s vašou fotkou pláže sa radi podelíme aj s ostatnými.

Zdieľať